fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Szlaki Kulturowe»Cyprus - Venice Cultural Route (Cultural Routes)
Cyprus - Venice Cultural Route (Cultural Routes)
Cyprus - Venice Cultural Route (Cultural Routes)
Cypr – Śladami Wenecjan
Ślady przywołujące obecność Wenecjan na Cyprze
 
Zanurz się w historyczną podróż, która odsłania, obecne po dziś dzień, silne więzi i wpływy kulturowe łączące Cypr z Wenecją.
Przemierzając różne szlaki na wyspie, będziecie mieli przyjemność odkrywania architektury, kościołów, zabytków, muzeów oraz miejsc o historycznym znaczeniu, które opowiadają historię Wenecjan na Cyprze przez wieki średnie i renesans, a mające początek w czasach bizantyjskiego panowania nad wyspą, kiedy to cesarz Manuel Comnen nadał Wenecjanom prawo handlu i osiedlenia się na wyspie w 1147 roku.

Podbój wyspy przez Ryszarda Lwie Serce oraz przeobrażenie w państwo rządzone przez franków z dynastii Lusignanów sprawiły, że obiekty należące do Wenecjan skonfiskowano w latach 1191-1192, a napięcia pomiędzy Republiką Wenecji a Królestwem Cypru trwały do 1302 roku. Wraz z odnowieniem stosunków dyplomatycznych w 1302 roku, okres stopniowego rozszerzania się wpływów włoskich we frankońskim królestwie doprowadził do umocnienia pozycji rodziny Cornaro, która stała się głównym stronnikiem dynastii Lusignanów. Nagła śmierć Jakuba II otworzyła drogę do wstąpienia na tron Katarzynie Cornaro w 1474 roku i rozpoczęcia bezpośredniej dominacji Wenecji, kiedy to Cypr stał się prowincją weneckiego imperium morskiego, administrowaną z kontynentu, a okres 1474-1570 to bez wątpienia czas, kiedy więzi łączące Wenecję z Cyprem były najsilniejsze.

Formalne przyłączenie Cypru do Dominio da Mar w 1489 roku wzmocniło przenikanie włoskiej kultury na wyspę poprzez literaturę, filozofię i estetykę, czego przejawem stały się kościoły dekorowane przez malarzy czerpiących inspirację z Włoch. Podbój przez Imperium Osmańskie w 1570 roku położył kres dominacji weneckiej na Cyprze, odcinając wyspę od włoskich wpływów, podczas gdy relacje handlowe między Cyprem i Wenecją były jeszcze kontynuowane w XVIII wieku.

Wyruszając w podróż weneckim szlakiem, zyskuje się możliwość odwiedzenia wielu interesujących miejsc na wyspie. Aby uzyskać dostęp do broszury informacyjnej ze szczegółowym opisem weneckiej historii wyspy oraz jej powiązań, jak również pogłębione informacje o powiązanych miejscach w każdym regionie wyspy, wejdź tutaj.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.