fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Sport i Trening»Strzelan»Strzelan

Wymarzony cel podróży każdego człowieka jest inny. Dla niektórych są to rozległe horyzonty, niekończące się górskie widoki lub dni spędzone w słońcu nad lazurowym morzem. Dla innych to pyszna kuchnia, rozpieszczające masaże lub odprężające terapie. Są też tacy, dla których radość ze strzelania do gołębi pocztowych i dreszczyk emocji z powodu trzymania palca na spuście to najwyższa przyjemność. Jeśli jest jedno miejsce, które ma wszystko, to jest to Cypr: rajska wyspa, która zapewnia wszystko, czego można wymagać od idealnego wyjazdu.

Strzelectwo to niezwykle popularny sport na wyspie, który przyciąga zarówno miejscowych, jak i obcokrajowców. Turyści na Cyprze mogą rywalizować ze światowej klasy sportowcami: miejscowi strzelcy cieszą się światową sławą dzięki doskonałym obiektom i szkoleniom oraz częstotliwości, z jaką na wyspie odbywają się międzynarodowe zawody strzeleckie.

Cypr może się poszczycić pięcioma strzelnicami: dwiema olimpijskimi w okręgach Nikozja i Larnaka (obie z nich goszczą międzynarodowe imprezy na swoich światowej klasy obiektach) oraz trzema dobrze wyposażonymi strzelnicami w regionach Limasol, Pafos i Paralimni. Dzięki doskonałej pogodzie przez cały rok, obozy szkoleniowe dla strzelców sportowych mogą odbywać się również zimą. W chłodniejszych miesiącach zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy mogą korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie oferują najwyższej klasy strzelnice na wyspie, a bliskość strzelnic do głównych ośrodków pozwala zarówno na ukierunkowany trening, jak i relaksujące spędzanie wolnego czasu.

Regularnie odbywają się tu imprezy krajowe i międzynarodowe: Cypryjska Federacja Strzelectwa Sportowego (CSSF) organizuje coroczne zawody Cyprus Grand Pix Sporting and Compak oraz Cyprus Grand Prix Trap and Skeet, a dzięki doskonałym obiektom sportowym, na Cyprze kilkakrotnie odbywały się zawody ISSF World Cup in Shotgun. Federacja oferuje obiekty do strzelania w dyscyplinach trap, skeet i sporting w każdej większej miejscowości; ośrodki strzeleckie dysponują bogatym zapleczem (w tym restauracjami i kawiarniami), a przechowywanie broni i amunicji jest zawsze dokładnie uregulowane pod względem bezpieczeństwa.

Strzelnice na Cyprze są otwarte przez cały rok, z wyjątkiem jednego tygodnia w sierpniu, w którym odbywają się wakacje letnie. Należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za daną strzelnicę, aby upewnić się, czy obiekt jest otwarty, i pamiętać, że lokalny sezon polowań (od listopada do lutego) oznacza więcej miejsc na wydzielonych strzelnicach.

Przybliżony koszt jednej serii 25 glinianych tarcz: 5,00 do 6,00 euro

Przybliżony koszt pudełka 25 naboi: 5,00 do 9,50 euro

Na strzelnicach, na których można wypożyczyć strzelbę, może być pobierana niewielka opłata.

Formalności dotyczące strzelania i pozwoleń są na Cyprze sprawnie prowadzone a ich dopełnienie jest praktycznie bezproblemowe.

Po przybyciu na lotnisko w Larnace lub Pafos strzelcy posiadający „Europejską kartę broni palnej” (EKBP, ang. European Firearms Pass, EFP) muszą przedstawić ją w urzędzie celnym (Red Channel), a następnie sprawdzić numery seryjne swoich strzelb..

Strzelcy nieposiadający karty muszą wypełnić formularz dotyczący broni palnej i amunicji (dostępny w Cypryjskiej Federacji Strzelectwa Sportowego) i zgłosić swoją broń do urzędu celnego (Red Channel). Władze wydadzą wówczas tymczasowe pozwolenie na wwóz broni na czas pobytu. Przed przyjazdem na Cypr nie jest wymagana żadna inna procedura.

Przy wylocie z Cypru wszelkie tymczasowe zezwolenia na wwóz broni palnej lub EKBP należy przedstawić służbom celnym w specjalnym biurze bagażowym na lotnisku, po odprawie biletowo-bagażowej.

WAŻNE dla wszystkich strzelców (członków UE i spoza UE): wwóz strzelb automatycznych lub półautomatycznych 12G jest na Cyprze zabroniony. Strzelcy, którzy zamierzają posiadać taką broń do wyłącznego użytku podczas zawodów, powinni skontaktować się z Cypryjską Federacją Strzelectwa Sportowego co najmniej 45 dni przed przyjazdem, w celu uzyskania od cypryjskiej policji specjalnego zezwolenia na przywóz broni. Należy przedłożyć następujące dokumenty:

 1. Kopia paszportu
 2. Kopia „Europejskiej karty broni palnej” (jeśli się posiada)
 3. Dane dotyczące strzelby (producent, model i numer seryjny)
 4. Osobisty list skierowany do władz policji cypryjskiej z prośbą o wydanie tymczasowego zezwolenia na przywóz broni palnej na zawody lub obóz treningowy
 5. List od lokalnego klubu (lub krajowej federacji) poświadczający członkostwo oraz podający imię, nazwisko i numer rejestracyjny wnioskodawcy
 6. Dane dotyczące tymczasowego adresu wnioskodawcy na Cyprze podczas jego pobytu.

Na strzelnicach można w ograniczonym zakresie przechowywać broń i amunicję. Policja cypryjska zezwala również gościom posiadającym tymczasowe pozwolenie na wwóz broni palnej lub „Europejską kartę broni palnej” na przewożenie i przechowywanie broni palnej w miejscu tymczasowego pobytu na czas pobytu na wyspie.

Poniższe zasady zapewniają pełne bezpieczeństwo każdej osobie wchodzącej na teren strzelnicy.

 • Podczas poruszania się po terenie strzelnicy broń musi znajdować się w pokrowcu lub futerale.
 • Gdy broń znajduje się poza pokrowcem lub futerałem, musi być otwarta i rozładowana.
 • Broń może być załadowana tylko wtedy, gdy znajduje się w stojaku i jest gotowa do strzału.
 • Przed opuszczeniem stanowiska broń musi być zawsze rozładowana.
 • Broni nigdy nie wolno pozostawiać bez nadzoru.
 • Broń nigdy nie może być skierowana w stronę człowieka.
 • Do automatycznych sideł nie wolno się zbliżać ani przy nich manipulować.
 • Należy celować i strzelać wyłącznie do tarcz i celów (nie do żywych zwierząt).
 • Na terenie strzelnicy zdecydowanie zaleca się noszenie słuchawek wytłumiających, okularów ochronnych i kapelusza.
 • Należy przestrzegać wszystkich oznaczeń na terenie strzelnicy i w jej pobliżu.
 • Należy przestrzegać instrukcji wydawanych przez obsługę strzelnicy.
 • Na terenie strzelnicy nie można używać śrutu stalowego.
 • Dozwolony jest śrut o maksymalnej masie 28 gramów.
 • Instruktaż osób nieposiadających uprawnień strzeleckich może być prowadzony wyłącznie przez wykwalifikowanych instruktorów.

BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE

Patrz Ogólne przepisy techniczne ISSF, przepis 6.2.

Zgodnie z Zestawem Zasad ISSF:

9.2.1. Bezpieczeństwo zawodników, personelu strzelnicy i widzów wymaga ciągłej uwagi zarówno przy obsłudze broni, jak i podczas poruszania się po strzelnicy. Zaleca się, aby wszyscy pracownicy znajdujący się przed linią strzelań nosili dobrze oznakowane kamizelki lub kurtki. Wszystkie osoby wchodzące na strzelnicę są zobowiązane do noszenia ochraniaczy.

9.2.2. Aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo, ze wszystkimi strzelbami, nawet pustymi, należy obchodzić się zawsze z maksymalną ostrożnością.

 1. Konwencjonalna broń dwulufowa musi być noszona pusta, a zamek musi być widocznie otwarty;
 2. Nieużywaną broń należy umieścić w stojaku na broń, zamkniętej skrzyni na broń, zbrojowni lub innym bezpiecznym miejscu;
 3. Wszystkie strzelby muszą pozostać niezaładowane, z wyjątkiem miejsc na stanowisku strzeleckim i to tylko po wydaniu komendy lub sygnału START;
 4. Naboje nie mogą być ładowane do pistoletu, dopóki zawodnik nie stanie na stanowisku strzeleckim, zwrócony twarzą w kierunku pułapek, z bronią wycelowaną w pole lotu tarczy i po wyraźnym zezwoleniu SP (wyjątki, patrz Przepisy 9.7.2.i i 9.8.2.g)
 5. W przypadku zakłóceń w trakcie strzelania, broń musi być otwarta, a wszystkie naboje i łuski muszą być usunięte;
 6. Broń musi być otwarta i opróżniona, zanim zawodnik odwróci się od stanowiska strzeleckiego.

9.2.7

 1. Wszyscy zawodnicy oraz inne osoby znajdujące się w pobliżu linii strzelań powinni nosić zatyczki do uszu, nauszniki lub inną adekwatną ochronę słuchu;
 2. Nie zezwala się na stosowanie ochraniaczy słuchu zawierających jakiekolwiek urządzenia do odbioru sygnału radiowego;
 3. Wszyscy zawodnicy, sędziowie i osoby oficjalne powinni nosić nietłukące się okulary strzeleckie lub podobną ochronę oczu.
Useful links to download
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.