fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Kościół Angeloktisti (Angeloktisti Church)
Kościół Angeloktisti (Angeloktisti Church)
Kościół Angeloktisti (Angeloktisti Church)
Pochodzący z XI wieku bizantyjski kościół Angeloktisti (gr. zbudowany przez anioły) powstał na ruinach bazyliki wczesnochrześcijańskiej z V wieku.

Oryginalna absyda przetrwała wraz z jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki bizantyjskiej na wyspie – rzadką mozaiką z VI wieku przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz dwóch archaniołów Michała i Gabriela. Piękno mozaiki jest porównywane do kunsztu mozaik z Rawenny. Tego typu mozaiki z tego okresu zostały odkryte jedynie na Cyprze i górze Synaj.

Po XI wieku wprowadzono pewne zmiany. Frankowie dodali nową fasadę oraz dzwonnicę. W sanktuarium znajduje się bardzo stara i rzadka ikona z X wieku, która przedstawia Matkę Boską, św. Łazarza i Łukasza Ewangelistę. Według legendy, wszyscy pozostawali przyjaciółmi i spotkali się w Kition w trudnych dla chrześcijaństwa czasach. 


Region: Larnaka
Adres: wioska Kiti, 5 km na zachód od Larnaki
Współrzędne GPS: szer.: 34.847575 dł.: 33.569137
Kontakt: tel.: +357 24 424 646
Godziny otwarcia: maj-wrzesień: poniedziałek-sobota: 07.00–18.00, niedziela: 09.30–18.00; październik-kwiecień: poniedziałek-sobota: 07.00–16.45, niedziela: 09.30–16.45.
Okres działania: cały rok; zamknięte w święta państwowe
Okres działania: cały rok; zamknięte w święta państwowe
Cena biletu: wstęp bezpłatny
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

The official portal of Cyprus tourism recommends to all our Indian tourists: use coupons and promo codes from The Hindu! for your online shopping. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love Перейдите на официальное зеркало Вавада и играйте без блокировок.