fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Stanowisko Archeologiczne Kition
Stanowisko Archeologiczne Kition
Stanowisko Archeologiczne Kition
Pozostałości po starożytnym mieście-królestwie Kition dostarczają pierwszych jasnych dowodów na to, że mykeńscy Achajowie dotarli do Larnaki w XIII wieku p.n.e. i zostali do XI wieku p.n.e. Fenicjanie zamieszkiwali miasto w IX wieku p.n.e.

Około XIII wieku mykeńscy Achajowie umocnili miasto murami cyklopowymi wykonanymi z gigantycznych bloków wapiennych. W późniejszym okresie Fenicjanie, którzy osiedli na tym terenie w IX wieku, zbudowali świątynię Astraty, bogini płodności, której kult jest związany z kultem bogini Afrodyty. W 312 roku p.n.e. Kition został najechany i zniszczony przez Ptolemeusza I Sotera (faraona egipskiego). Pomimo tych wydarzeń miasto pozostało zamieszkane w czasach chrześcijańskich.

W starożytności Kition był znany ze swojego portu, z którego transportowano plony rolne do wschodnich rejonów Morza Śródziemnego, Egiptu i Egei. Dodatkowo, strategiczna pozycja sprawiła, że była to świetna baza morska. Uwagę przyciągają wizerunki statków wyryte na ścianach budynków antycznego portu.

Najciekawszymi architektonicznymi pozostałościami jest świątynia Afrodyty – Astrate, zbudowana przez tych samych fenickich murarzy, który postawili w Jerozolimie świątynię Salomona, obie pochodzące z IX wieku p.n.e.

Świątynie w stylu egipskiej XVIII dynastii – które są starsze niż nich greckie ekwiwalenty i służyły przed-helleńskiej populacji Cypru – również zostały odnalezione w okolicy.

Stanowisko jest jednym z pierwszych, które odkryło Ministerstwo Zabytków Cypru po odzyskaniu przez Cypr niepodległości w 1960 roku. Jest powiązane ze Szlakiem Afrodyty.


Region: Larnaka
Adres: Kition, Leoforos Archiepiskopou Kyprianou
Kontakt: tel.: +357 24 304 115
Godziny otwarcia: od 16 września do 15 kwietnia: poniedziałek-piątek: 08.30–16.00, od 16 kwietnia do 15 września: poniedziałek-piątek: 09.30–17.00, sobota-niedziela: zamknięte.
Okres działania: cały rok; zamknięte w święta państwowe
Okres działania: cały rok; zamknięte w święta państwowe
Cena biletu: 2,50 Euro, emeryci 1,25 Euro, dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób 20% zniżki na bilety wstępu. Ministerstwo Zabytków może wydać specjalny bilet wstępu do wszystkich muzeów i zabytków: bilet jednodniowy – 8,50 Euro, bilet trzydniowy – 17,00 Euro, bilet siedmiodniowy – 25,00 Euro
Dostęp dla osób niepełnosprawnych:  dostępne dla osób niepełnosprawnych, parking dla osób niepełnosprawnych.
Strona internetowa: http://www.mcw.gov.cy/da.
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.