fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Stanowisko archeologiczne Amathous (Amathous Archaeological Site)
Stanowisko archeologiczne Amathous (Amathous Archaeological Site)
Stanowisko archeologiczne Amathous (Amathous Archaeological Site)
Amathous było jednym ze znaczących miast-królestw, gdzie według mitologii grecki bohater Tezeusz pozostawił ciężarną Ariadnę pod opieką lokalnych kobiet. Było to również ważne miejsce kultu bogini Afrodyty Astrate.

Na miejscu dokonano wielu różnorodnych odkryć, m.in. odsłonięto Agorę, łaźnie publiczne oraz świątynię Afrodyty, wczesnochrześcijańską bazylikę i kilka grobowców.

Agora jest położona w niższej części miasta. W czasach starożytnych było to tradycyjne centrum działań handlowych i politycznych, a budynki otaczające plac odgrywały ważną rolę w codziennym życiu miasta. W okresie rzymskim Agora była zorganizowana wokół dużego, wybrukowanego dziedzińca. Po trzech stronach znajdowały się portyki. Portyk zachodni otwierał się na dziedziniec 13 kolumnami doryckimi, a kończył się po północnej stronie fontanną (lub nimfeum), a w okresie późniejszym zbiornikiem wodnym. Budynki wzniesiono za portykiem północnym – obecnie mocno uszkodzonym – prawdopodobnie były to budynki o przeznaczeniu administracyjnym i religijnym.

Na terenie na południe od Agory znajdowały się łaźnie publiczne (gr. balaneion) zbudowane w formie koła z bocznymi aneksami. Łaźnie – oraz częściowo zachodni portyk Agory – są datowane na okres helleński i stanowią najwcześniejsze ślady ludzkiej działalności na tym terenie.
Na terenie stanowiska, na szczycie Akropolu w Amathous znajduje się również świątynia Afrodyty. Dowody na obecność sanktuarium na tym terenie to m.in. ofiary wotywne datowane na połowę VIII wieku p.n.e. Na przestrzeni wieków świątynia Afrodyty była zamkniętą, świętą przestrzenią dookoła ołtarza, przeznaczoną dla ceremonii i ofiar wotywnych. Na tym terenie znajdowały się również inne budynki, ale sam kult odbywał się poza budynkiem głównym.

Dwa gigantyczne kamienne kratery (ogromne naczynia), prawdopodobnie pochodzące z późnego okresu archaicznego, również stały na tym terenie. Jedno z naczyń zostało zabrane do paryskiego Luwru w połowie XIX wieku, a na miejscu znajduje się jego replika.
Na Akropolu w Amathous prawdopodobnie znajdowały się również dwie inne świątynie – jedna poświęcona Adonisowi, a druga Herkulesowi.
Znaleziska z Akropolu, z części miasta położonych poniżej wzgórza oraz z pięciu wczesnochrześcijańskich bazylik i kilku grobów i są datowane na okresy od archaicznego do rzymskiego i chrześcijańskiego.

Miejsce to jest również powiązane ze Szlakiem Afrodyty.


Region: Limassol
Adres: Amathous, 11 km od centrum Limassol
Kontakt: tel.: +357 25 635 226
Godziny otwarcia: od 16 września do 15 kwietnia: codziennie: 08.30–17.00, od 15 kwietnia do 15 września: codziennie: 08.30–19.30.
Okres działania: cały rok; zamknięte w Boże Narodzenie, Nowy Rok oraz Niedzielę Wielkanocną (prawosławną).
Cena biletu: 2,50 Euro, dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób 20% zniżki na bilety wstępu. Ministerstwo Zabytków może wydać specjalny bilet wstępu do wszystkich muzeów i zabytków: bilet jednodniowy – 8,50 Euro, bilet trzydniowy – 17,00 Euro, bilet siedmiodniowy – 25,00 Euro
Dostęp dla osób niepełnosprawnych:  częściowo dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich, toalety dla osób niepełnosprawnych
Strona internetowa:  http://www.mcw.gov.cy/da.
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.