fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Tradycyjne rzemiosło
Tradycyjne rzemiosło
Tradycyjne rzemiosło
Rękodzieło jest praktykowane w wioskach, gdzie tradycyjne metody były przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak również w Centrach Rękodzieła na wyspie. Wiele warsztatów zaprasza odwiedzających do obserwowania rzemieślników w akcji, kiedy zręcznie tworzą według starych, zachowanych metod, a jednocześnie informują o pochodzeniu i historii wykonywanych przedmiotów, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Szeroki wybór dzieł sztuki ludowej można znaleźć również w sklepach z pamiątkami.

Koronka: Słynne haftowane tkaniny „lefkaritika” to ręcznie robione koronki produkowane w górskiej wiosce Lefkara od czasów weneckich. Tkaniny są wykonywane w specyficzny sposób, w skomplikowanym i czasochłonnym procesie co sprawia, że są one bardzo cenione. Dekoracyjne obrusy, zasłony, podkładki pod talerze i maty na komody można kupić w lokalnych sklepach lub aby uzyskać coś naprawdę wyjątkowego, mogą zostać wykonane na zamówienie. Tylko koronki wykonane w tradycyjny sposób są uznawane za autentyczne i jako takie zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Legenda głosi, że sam słynny malarz Leonardo da Vinci odwiedził tę miejscowość w 1481 roku i kupił koronkowy obrus ołtarzowy, który podarował katedrze w Mediolanie.

Inna forma haftu koronkowego – wąska koronka – jest również praktykowana w wielu tradycyjnych wioskach i może stanowić piękną pamiątkę z wakacji lub prezent.

Wyroby tkane: Tkactwa było wysoko rozwinięte w czasach bizantyjskich i nadal jest tradycyjnie praktykowane w wiosce Fyti w Pafos, która wykonuje kolorowe geometryczne wzory teksturowane na niebarwionej tkaninie bawełnianej – szczególnie prostokątne serwetki, obrusy i narzuty. Dzieła te można znaleźć w Fyti, a także w Centrach Rękodzieła i niektórych sklepach z pamiątkami.
 
Garncarstwo: Rzemiosło garncarskie ma na wyspie bardzo długą tradycję, a naczynia z czerwonej gliny stanowiły integralną część życia codziennego w dawnych czasach, kiedy to służyły do przechowywania i transportu płynów, takich jak wino i woda, a także do przechowywania produktów rolnych. Tradycja wyrobu ceramiki dominuje w wioskach Kornos (region Larnaki) i Foini (region Limassol), autentyczne egzemplarze można również znaleźć w Cypryjskim Centrum Rękodzieła.
 
Wyroby z miedzi: Cypr jest tradycyjnie wyspą miedzi, a eksport metali nieszlachetnych był ważną gałęzią handlu w czasach starożytnych. Kotlarze po dziś dzień wytwarzają miedziane garnki i czajniki, a także naczynia z długimi rączkami mbriki do „gotowania” cypryjskiej kawy, które są dostępne w warsztatach i sklepach z pamiątkami. Jeśli zabierasz ze sobą paczkę cypryjskiej kawy, warto zabrać również mbriki!
 
Wyroby ze srebra: Sztuka filigranu, znana jako „trifouri”, jest rzemiosłem, które polega na skręcaniu cienkich srebrnych drucików w piękną ręcznie robioną biżuterię, taką jak kolczyki, wisiorki i broszki, a także dekoracyjne sztućce i zastawy stołowe, z uzyskanym efektem „pajęczyny”. To tradycyjne rzemiosło jest nadal praktykowane głównie w Lefkarze, chociaż filigranowe dzieła można również znaleźć w sklepach z biżuterią i pamiątkami.
 
Plecenie koszy:
początki historii wyrabiania koszy sięgają czasów starożytnych, gdy kosze były wykonywane do praktycznych celów, od przenoszenia produktów rolnych, aż po oplatanie butelek, tak by chronić je przed przeciekaniem. Kosze są nadal tradycyjnie wykonywane w wiosce Ineia w dystrykcie Pafos, w wiosce Akrotiri w dystrykcie Limassol, w wioskach Xylotympou i Avgorou w dystrykcie Famagusta, a także w Centrum Rękodzieła i innych warsztatach. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, z kolorowym, płaskim talari, w czasach współczesnych najczęściej używanym jako dekoracja ścienna.
 
Zdobione tykwy: tykwa to warzywo z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), które zwisa z pnącej się winorośli i występuje w różnych kształtach i rozmiarach. Na Cyprze to suszone warzywo jest od wielu lat dekorowane i wykorzystywane do celów użytkowych, przy czym najbardziej użyteczna jest tykwa w kształcie butelki, tradycyjnie używana jako karafka do wina, świecznik i pojemnik na sól lub oliwki. Tradycyjnie tykwy zdobi się geometrycznymi wzorami lub motywami zwierzęcymi i kwiatowymi wykonywany przy użyciu noża lub gorącego pogrzebacza, co do dziś jest praktykowane w wielu wioskach. Ozdobione tykwy można również znaleźć w sklepach z pamiątkami.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.