fbpx
PL
Turyści nie są jedynymi gośćmi, którzy „zlatują” na Cypr. Różnorodni pierzaści przyjaciele – zarówno migrujący, jak i miejscowi – również upodobali sobie tę wyspę, czyniąc ją rajem dla obserwatorów ptaków, o szczególnym znaczeniu na dla ochrony przyrody zarówno w regionie Morza Śródziemnego, jak i w Europie.

Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu na szlaku migracyjnym z Europy, Azji i Afryki, Cypr jest kluczowym miejscem lęgowym, przez które każdej jesieni i wiosny przewija się około 250 milionów ptaków, w tym, w dużej ilości, jaskrawo różowe flamingi i dzikie ptactwo, które odwiedza słone jeziora Larnaki i Akrotiri (Limassol). Ptaki drapieżne, mewy morskie, czaple, słowiki, kosy, kruki, szyszki i myszołowy – między innymi – również wzbijają się w powietrze w całej swojej okazałości. Oprócz słonych jezior jeszcze jezioro Voroklini w Larnace jest obszarem specjalnej ochrony (SPA) zgodnie z dyrektywą ptasią UE oraz obszarem o znaczeniu dla Wspólnoty (SCI) zgodnie z dyrektywą siedliskową UE. Na obszarze tym odnotowano łącznie 190 gatunków ptaków, ale jest on szczególnie ważny dla dwóch gatunków ptaków: szczudłaka czarnoskrzydłego (Himantopus himantopus), który preferuje to jezioro jako miejsce gniazdowania, bardziej niż jakikolwiek inny obszar na wyspie, oraz sieweczki obrożnej (Vanellus spinosus), która zakłada tam gniazda. Inne ptaki wędrowne to czaple, flamingi i ibisy błyszczące, a także pelikan, który jest rzadkim widokiem na jeziorze – odpoczywa tu tylko przez kilka dni w drodze do Afryki.

Na całej wyspie obserwatorzy ptaków zachwycają się ponad 350 rodzimymi i endemicznymi gatunkami, oprócz gatunków wędrownych, oraz dokumentują i dzielą się swoimi obserwacjami.

Wszystkie informacje na temat najlepszych miejsc do obserwacji ptaków na wyspie, tego, jak zacząć obserwowanie, ostatnie interesujące obserwacje, archiwum poprzednich obserwacji, informacje o tym, gdzie i jak można przesyłać własne zapisy, lista kontrolna cypryjskich ptaków oraz kodeks postępowania podczas obserwacji ptaków na Cyprze można znaleźć na stronie internetowej BirdLife Cyprus, a także można zapisać się na bezpłatny elektroniczny biuletyn, aby być na bieżąco z wydarzeniami i ogłoszeniami: http://www.birdlifecyprus.org/.
 
 

[/item][/accordion]

Birdwatching

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.