fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Szlaki Religijne»Kult Krzyża Świętego na Cypryjskim Szlaku Religijnym
Kult Krzyża Świętego na Cypryjskim Szlaku Religijnym
Kult Krzyża Świętego na Cypryjskim Szlaku Religijnym
Fakt, że Cypr jest położony w centrum wschodniej części Morza Śródziemnego, bardzo blisko Bliskiego Wschodu i Azji Mniejszej, sprawił, że odegrał znaczącą rolę jako przystanek w drodze do i z Ziemi Świętej. Tradycja głosi, że Agia Eleni (św. Helena), matka Konstantyna Wielkiego, podczas przenoszenia Krzyża Świętego z Palestyny zatrzymała się na Cyprze i podążała szlakiem, wzdłuż którego budowano kościoły poświęcone Świętemu Krzyżowi.

Trasa: Μoni Stavrovouniou – Tochni – Lefkara – Pelendri – Kouka – Omodos –Anogyra – Tsada.

Trasa rozpoczyna się w Moni Stavrovouniou, gdzie niestety obowiązuje zasada „avato”, co oznacza, że jest to klasztor niedostępny dla kobiet. Kościół Timios Stavros w Tochni jest jedynym kościołem zbudowanym na moście, a w kościele Pelendri o tej samej nazwie znajdują się wspaniałe freski z XII, XIII, XIV i XV wieku. W Omodos można zobaczyć fragment sznura, którym przywiązano Jezusa do krzyża.

Zabytki: klasztor Timios Stavros w Stavrovouni, kościoły Timios Stavrosa w Tochni, Lefkara, Pelendri, Kouka, klasztory Timios Stavros w Anogyra i Tsada, klasztor Timios Stavrosa Minthis w Tsada.

Całkowita długość trasy nie jest ustalona.