fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Gastronomia»Lokalne Napoje»Commandaria
Commandaria
Commandaria
Cypr dumnie rości sobie prawo do tytułu państwa posiadającego najstarsze na świecie wino będące w ciągłej produkcji. Mowa oczywiście o Commandarii – pysznym deserowym winie.

Przyjmuje się, że pochodzące najprawdopodobniej z 800 roku p. n. e. wzmianki o spożyciu wina o nazwie „Cypryjska Nama” odnoszą się do Commandarii – oczywiście zanim nadano jej współczesną nazwę, co miało miejsce podczas wypraw krzyżowych w XII wieku. Wierzono, że wino ma właściwości terapeutyczne, powszechnie stosując je jako lekarstwo.

Ryszard Lwie Serce świętował zajęcie Cypru i zaślubiny z Berengarią w Limassol właśnie Commandarią, nazywając ją „winem królów i królową win”. W roku 1192 monarcha sprzedał wyspę joannitom i templariuszom, którzy następnie zbyli ją na rzecz Gwidona z Lusignan, utrzymując jednak siedzibę w Kolossi. W tym mieście w głównej mierze powstawało omawiane wino, które nazywano „La Grande Commanderie” –  skąd czerpie nazwę znaną do dziś. Od starożytności Commandarię uznawano za wyśmienity trunek, nic więc dziwnego, że w XIII wieku wygrała pierwszy udokumentowany konkurs winiarski – „Bitwę Win” zorganizowaną przez francuskiego króla Filipa II Augusta.

Słodyczą zbliżona do sherry, Commanderia jest od stuleci produkowana w ten sam sposób przez te same 14 wiosek na wyspie. Owoce rodzimych szczepów winogron Mavro (czerwone) i Xynisteri (białe) zbiera się późno i suszy na słońcu, by wzmocnić zawartość cukrów, które nadają napojowi wyjątkowy smak. Sok wytłoczony z suszonych winogron następnie fermentuje w kadziach lub glinianych naczyniach – z grubsza takich samych, jak stosowano w zamierzchłych czasach.

Obowiązkowym elementem każdej podróży na Cypr jest przywiezienie butelki Commanderii do domu – to nie tylko napój, lecz również kawałek słodkiej historii wyspy!