fbpx
PL
Nierzadko mówi się, że owoce cypryjskich upraw są tak pełne smaku, że niemal można wyczuć w nich słońce, w którym dojrzewały! W rzeczy samej, smaku im nie brakuje, ponieważ natura obficie obdarzyła wyspę całym mnóstwem wyśmienitego pożywienia o dłuższej historii niż korzenie, które podtrzymują je w glebie – od owoców i warzyw, po zioła oraz rośliny strączkowe. Komponowanie z nich potraw pełnych serca i kreatywności tworzy przepyszną, autentyczną kuchnię cypryjską. Rozsiane pomiędzy górskimi wioskami liczne winnice rodzą typowe dla wyspy szczepy winogron, z których powstają nie tylko utytułowane wina, lecz również przetwory oraz słodycze. Gaje oliwne dają plon w postaci oliwek wczesnych, zielonych – konserwowych, a także późnych, czarnych – służących do produkcji najwyższej jakości oliwy docenianej na całym świecie. W tym samym czasie powstaje naturalny, organiczny miód z nektaru dzikich kwiatów, który zdobywa na wyspie liczne nagrody i wyróżnienia. To jednak nie koniec, gdyż matka natura na Cyprze ma jeszcze wiele w zanadrzu, w tym dojrzałe strąki chleba świętojańskiego i produkowaną z nich melasę używaną w pożywnych deserach lub mieszaną z rosnącymi na wyspie migdałami oraz orzeszkami ziemnymi – tak powstaje tradycyjny przysmak: kruchy baton orzechowy. Co więcej, w wioskach o żyznej „czerwonej glebie” uprawia się pyszne ziemniaki, soczyste melony oraz słodkie truskawki, a do chrupiących sałat wkrawa się najświeższe wiejskie pomidory i ogórki.

Podstawowe produkty nabiałowe – jogurt oraz sery halloumi i anari – powstają z mleka koziego oraz owczego, natomiast pełna gama dań mięsnych – od peklowanych wędlin po aromatyczne kiełbasy i gulasze – bazuje na mięsie wieprzowym.

Wspaniałą różnorodność potraw należy jeszcze uzupełnić o aromatyczne zioła oraz przyprawy, w tym oregano, tymianek i kolendrę. Każdy posiłek, każdy kęs i każdy smak są jednakże, a może przede wszystkim, przepyszne oraz wyraziście cypryjskie! 

Local Produce

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.